Ha ezt a cikket olvasod, akkor minden bizonnyal most rajtad a sor, hogy megtaníts valakit biciklizni – vélhetően amíg még fiatal. Ez a feladat temérdek felelősséggel jár, ezért fontos, hogy most oktatóként is megálld a helyed. A következőkben ehhez kínálunk néhány praktikus tanácsot!
1. Ne az utcán kezdjetek gyakorolni
Ha azt akarod, hogy tanítványod (legyen az egy gyermek, vagy valaki idősebb) teljes biztonságban érezze magát, és ne stresszeljen a forgalom veszélyei miatt, akkor ne az úton kezdj el gyakorolni vele. Keressetek egy üres parkolót, kerékpárutat, vagy parkot, ahol sem tanítványodnak, sem neked nem kell odafigyelned az ilyen veszélyekre.
2. Ne használjatok oldalkerekeket
Jó eséllyel még téged is olyan gyerekbiciklivel tanítottak meg kerékpározni, aminek hátsó kerekei mellett 1-1 kis extra kerék is helyet kapott. Ez azonban kevésbé hatékony a biciklizés elsajátításához, mint a tanulóbiciklivel való gyakorlás.
Ez a módszer pofonegyszerű: a tanulóbicikli egy pedálok nélküli kerékpár, amellyel a gyerekek már egészen kicsi korban gyakorolhatnak, fejleszthetik egyensúlyérzéküket. A feladata az lesz, hogy előre lökje magát a lábaival, majd emelje fel azokat, és próbáljon meg így egyensúlyozni. Nincs szükség oldalkerekekre, hiszen bármikor le tudja tenni a lábát, ha elvesztené az egyensúlyát. Ha nincs még otthon tanulóbiciklitek, beszerezhetsz egyet a gyerkőcnek IDE kattintva!
Ha már magabiztosan tud siklani anélkül, hogy szüksége lenne a lábaira, elkezdhetitek a biciklizést!
3. Válassz megfelelő méretű kerékpárt tanítványodnak
Hogy a kerékpározás elsajátítása biztonságos, kényelmes, és hatékony legyen, fontos, hogy egy megfelelő méretű biciklit válassz tanítványod számára.
Keress egy olyan modellt, ami fölé beállhat úgy, hogy ne érjen hozzá a legfelső merevítőhöz, és aminek erőlködés nélkül eléri a kormányát. Egy túlméretezett kerékpárra már felülni is ijesztő lehet, és sokkal nagyobbat is lehet esni vele, ami garantáltan rossz első benyomás lesz szegény tanítványod számára.
4. Ne tartsd, vagy lökd a kerékpárt, és ne fuss mellette
Valószínűleg téged is úgy tanítottak meg biciklizni, hogy valaki futott melletted, vagy mögötted, és tartotta a kerékpárt, hogy el ne ess vele. Tény, hogy megtanultál végül magadtól pedálozni, de ez nem a leghatékonyabb technika, többek között azért, mert ha fogod a biciklit futás közben, azzal csak instabilabbá teszed (legalább is ezt érzi majd, aki a nyeregben ül), és nem készteti arra tanítványodat, hogy az egyensúlyt gyakorolja.
5. Ne erőltess rá semmit tanítványodra
Bizonyára nagyon izgatott vagy, hogy te taníthatod meg gyermekedet (vagy lényegében bárkit), arra, hogy hogyan biciklizzen. Ez az izgalom egyre fokozódik majd, ahogy látod, hogy tanítványod szép lassan elsajátítja az alapokat, és egyre magabiztosabban ül a nyeregben.
Azonban nem szabad hagynod, hogy ez az izgatottság eluralkodjon rajtad, hiszen újoncod még messze van attól, hogy letekerjen 50 kilométert, vagy hogy egyáltalán el tudjon gurulni az utca végéig, és vissza. A lényeg tehát az, hogy ne próbáld ráerőltetni, hogy gyorsabban, vagy hosszabb ideig tekerjen. Mindenki a saját tempójában tanul a legjobban, ezért hagynod kell, hogy tanítványod is úgy fedezze fel a biciklizést, ahogy neki a legkényelmesebb.
6. Ne terheld rá saját céljaidat tanítványodra
Ez a tanács még az előzőhöz kötődik, de olyan fontos, hogy külön is kiemelnénk. Ha sikerült átadnod az alapokat tanítványodnak, akkor ne bánj úgy vele, mintha az első pillanattól kezdve egy óriási versenyre, vagy más nagyobb eseményre próbálnád felkészíteni őt.
Hagynod kell időt neki, hogy kitapasztalja az alapokat, és önállóan szeressen bele a biciklizésbe. Főleg, ha egy gyermekről van szó (mondjuk a sajátodról), ne érezze, hogy bizonyítania kell bármit is, különben minden alkalommal attól fél majd, hogy mivel okoz csalódást neked.
Ha gyerekkorodban bringabajnok szerettél volna lenni, de ez sosem jött össze, akkor ne akard ezt gyermekeddel pótolni. Élvezzétek az együtt töltött időt!
7. Ne feledd, hogy ez jó móka kellene, hogy legyen!
Könnyű kiábrándulni, vagy akár felkapni a vizet, ha valakiben nem rögzül olyan hamar az a tudás, amit átadsz neki. Azonban ne menj át katonasági kiképzőtisztbe, és válts vasszigorra csak azért, mert tanítványod nem képes azonnal megtalálni a helyes egyensúlyt, vagy ha nem tud rögtön 20 métert egyedül letekerni.
Légy türelmes, támogató, jó kedvű, és tedd humorossá az egész folyamatot, hogy tanítványodnak pozitív első benyomása legyen a kerékpározásról. A biciklizés elsajátítása nem szabad, hogy kényszernek, vagy munkának érződjön. Dorgálás helyett motiválj, és meglásd, te is jobban fogod élvezni az egészet!