Kardió után: nyújtással kezdj!
Egy intenzív kardióedzés után az egyik legfontosabb dolog amit magadért tehetsz, az a megfelelő nyújtógyakorlatok elvégzése. Természetesen értjük és tudjuk, hogy egy alaposan kifárasztó etap után nem sok kedved lesz hozzá – mégis meglátod, ha szokássá tudod iktatni azt meghálálja szervezeted!
A nyújtás igen fontos része a mindennapi edzéseknek, hiszen az izomregenerálódás legalább annyira fontos, mint maga az izomzat edzése. Elenállóbbá, rugalmasabbá teheted izomzataid, ha rendszeresen ügyelsz a helyes bemelegítésre és az edzések utáni nyújtásra, ráadásul a másnapi kínzó izomlázat is csökkentheted!
Ha – ahogy az edzést, úgy a – nyújtást is a legmagasabb szintre szeretnéd emelni, mindenképp szerezz be egy SMR hengert. Ezzel az eszközzel és egy kis gyakorlattal izomzatod fejlődésében látványos eredményeket érhetsz el amellett, hogy tested egészségéhez is hozzájárulsz!
Kardió után: mit, és hogyan együnk?
Kardió után az ember nem csak kellően elfárad, hanem meg is éhezik. Nem mindegy azonban, hogy milyen élelmiszerekhez nyúlsz, ha szeretnéd újratölteni magadat egy kimerítő kardiózás után.
A testépítők tudják, hogy az izmok növekedéséhez egy jó adag fehérjére van szükség az erőedzéseket követően. Azonban, hogy kardiózás után mit érdemes enni, az attól függ, hogy pontosan milyen edzésen is vagy túl, hogy milyen intenzíven csináltad, és hogy mit ettél az edzés előtt.
Habár a kardiózás hatására is nőhetnek egy keveset az izmok, ha ez a fő célod, akkor jobb, ha erőedzéseket is beiktatsz edzéstervedbe. A kardiózás elsődleges haszna, hogy kalóriákat használ fel, ami segíthet a fogyásban (ha megfelelő étrendet követsz mellette).
Íme néhány hasznos tipp, amik segítenek kiválasztani a legjobb ennivalókat egy kiadós kardió edzés után!
Mennyit kell várni a kardió után az evéssel?
Ha kevesebb, mint egy óráig edzettél valamilyen kardió gyakorlattal, és alacsony, vagy közepes intenzitással végezted azt, akkor jó eséllyel nem használtad fel izmaid összes energiatartalékát. Az izmok glikogén formájában tárolják az energiát, amit lényegében egymással összeláncolt cukormolekulák alkotnak. Az aerob edzésekhez tested cukorból és zsírból merít energiát.
Ha nem ettél, vagy nem végeztél hosszabb/intenzívebb kardió edzést, akkor egyél 45-60 percen belül, miután befejezted a gyakorlatot. Ez segít majd „újratölteni” izmaid glikogéntartalékait. Ez különösen azoknak fontos, akik hamarosan újra szeretnének edzeni.
Ha az edzés előtt koplaltál, akkor az edzés után nem sokkal fehérjét és szénhidrátokat érdemes fogyasztanod az izmok megerősítése érdekében. Ha 4-6 órán át semmit nem ettél az edzés előtt, akkor valamilyen fehérjében és szénhidrátban gazdag ennivaló segíthet, ha rögtön az edzés után eszel belőle.
Ha edzés előtt 1-2 órával ettél, akkor ez jó eséllyel elegendő lesz az edzés utáni izomfejlesztéshez. Ez annak köszönhető, hogy az izmok felépítéséért felelős aminosavak (amiket az élelmiszerekből vesz fel szervezeted) akár két órával az evés utánig is a véráramban maradhatnak.
Lássuk tehát, hogy mit érdemes enni a kardió edzések után!
Mit egyek egy közepes intenzitású kardió edzés után?
Ha erőedzésedet egy 30-45 perces, közepes intenzitású kardió edzéssel is kiegészíted (pl. futás vagy Zumba), akkor utána főleg az elveszített folyadék pótlásáról kell gondoskodnod. Ez azért van, mert viszonylag kevés kalóriát használtál fel az edzés során, azonban sokat izzadtál, tehát sok folyadékot vesztettél.
Egy ilyen jellegű kardió edzést követően igyál meg legalább negyed liter vizet, vagy többet, ha már az edzés előtt sem ittál eleget. Csapvíz helyett kókuszvizet is ihatsz, de tartsd távol magadat minden olyan készítménytől, amikbe felesleges cukrokat és egyéb adalékokat kevernek.
Mit egyek egy HIIT kardió edzés után?
Az olyan HIIT, azaz magas intenzitású intervallumedzések, mint a sprintelés, vagy a szobakerékpározás során rövid, de megterhelő („mindent bele”) intervallumokat végzel az adott gyakorlatból, és ezek között szintén rövid pihenőidőket hagysz csak magadnak. Ezek az edzések több kalóriát segítenek elégetni, mint a közepes intenzitású kardiózás, és fellép utánuk az „excess post-exercise oxygen consumption”, azaz röviden az EPOC-hatás.
Az EPOC arra az oxigénmennyiségre utal, amelyre szervezetednek szüksége van, hogy egy edzés után visszatérjen a pihenő állapotába. A HIIT edzések után több oxigénre lesz szükséged, hiszen a gyakorlatok végzése során több oxigént is használsz fel. Az EPOC egyik hasznos mellékhatása, hogy tested a HIIT edzés befejezése után is folytatja egy ideig a kalóriák elégetését.
Egy HIIT edzés során tested nagyobb erőfeszítéseket tesz a gyakorlatok elvégzéséhez. Egy ilyen edzés után tehát sokkal fontosabb, hogy mit eszel, mint egy ugyan ilyen hosszú, de mérsékeltebb intenzitású kardió edzés után. A már említett minimum negyed liter víz mellett ülj le egy kis adag, fehérjékben és szénhidrátokban gazdag étel mellé.
Az amerikai Táplálkozási és Dietetikus Akadémia szerint a legtöbbek számára egy 3:1-hez szénhidrát/fehérje arány ideális egy edzést követően. A fehérje az izmok az izmok regenerációjában segít majd, a szénhidrátok pedig az izmok glikogéntartalékait pótolják. Mindez újratölt majd energiával.
Például mehet egy adag fehérjeturmix egy kanál fehérjével és egy banánnal, egy pohár csokoládés tej, egy kis görög joghurt bogyókkal, vagy teljes kiőrlésű kenyér tonhallal.
Mit egyek egy hosszabb kardió edzés után
Ha egy versenyre készülsz, és egy-egy alkalommal akár órákat is rászánsz az edzésekre, akkor különösen fontos, hogy megfelelően újratöltsd magad ezeket követően.
Egy kiadós kardió edzés után igyál minél több vizet, vagy olyan sportüdítőt, amiben elektrolitok is vannak. Ezek segítenek visszanyerni a kiizzadt folyadékot és sókat.
Ez után egyél meg egy kis adag ételt, amiben a szénhidrátok és a fehérjék aránya 3:1. Jó választás például némi gabonapehely tejjel, egy bagel néhány tojással, vagy egy fehérjeturmix hozzáadott gyümölccsel.