Az újévi fitnesz fogadalmak meglehetősen sablonosnak tűnhetnek. Talán veled is megesett már, hogy nekifutottál egyszer, de februárra valahogy mégis azon kaptad magadat, hogy minden szabadidődet lazsálással töltöd. Ezen semmi szégyellnivaló nincs – a statisztikák szerint csak az emberek 8%-a tartja magát az év végéig újévi fogadalmaihoz.
Ha tehát az előző évben nem sikerül elérned céljaidat, akkor az idei év eleje egy teljesen új lehetőséget kínál erre. Abban pedig biztos lehetsz, hogy tested igenis alkalmas és készen áll a feladatra, még akkor is, ha eleinte úgy érzed, hogy nem fogsz kitartani.
Az alábbiakban ebben szeretnénk segíteni néhány hasznos tippel, amelyek az első heteken túl is segítenek majd kitartanod újévi fitnesz fogadalmaid mellett!
1. Szerezz be néhány fitness kiegészítőt!
Bár a saját testsúlyos edzések is igen hatékonyak, mégis a motiváció megteremtésében fontos szerepet játszhat egy-két egyszerű fitness kiegészítő megszerzése. Ezeknek nem kell nagy értéket képviselnie, hiszen az otthonra is beszerezhető eszközök tárházában rengeteg olyan kisebb, mégis rendkívül hatékony eszközt is találhatsz, amelyek segítségedre lehetnek. Ha még csak most kezdenél neki fitness céljaidnak, a legalapvetőbb eszközöket javasoljuk: kézisúlyzó, fitness szalag, vagy épp egy megfelelő súlyú kettlebell. Meglátod, ha a szobában ott vár csilli-villi új eszközöd, az edzés elkezdése is könnyebben megy majd!
2. Nevezz be egy tavaszi versenyre
Még ha nem is a versenyszellem hajt előre, egy jó verseny mindenkiből kihozhatja a legjobbat. Tény, hogy jelenleg a csoportos sportesemények lehetetlenek, de rengeteg futóverseny került például át digitális környezetbe, így a testmozgásról továbbra sem kell lemondani. Ha egy versenyre készülsz, akkor ezzel arra motiválhatod magadat, hogy egy hosszútávú edzésprogramot kövess, hiszen a versenyen való teljesítmény egy sokkal „kézzelfoghatóbb” jutalom lehet az edzés után, mint szimplán az, hogy jobb formába kerülsz.
Ha benevezel egy versenyre, akkor ezzel az ösztönös teljesítmény iránti vágyadat tüzeled fel, tehát a motivációnak konkrét pszichológiai alapja is van. Érdemes kitűzni egy versenyt legkésőbb a tavasz elejére, és elkezdeni készülni rá, nehogy alábbhagyjon az újévi motivációd.
3. Készíts szelfiket!
Nem a mérleg az egyetlen eszköz, amivel nyomon követheted fejlődésedet – a szelfik is segíthetnek! Egy-egy magadról készített képen sokkal könnyebben észreveheted majd a változásokat, mintha csak egy táblázatban vezetnéd a súlyodat az idő múlásával.
Ha igazán magabiztosnak érzed magad, oszd meg eredményeidet a közösségi médián is. Egy 2013-as fogyással kapcsolatos tanulmány megállapította, hogy azok a fogyókúrázók, akik a Twitteren is megosztották előrehaladásukat, több súlytól szabadultak meg, mint azok, akik nem.
4. Tűzz ki minicélokat minden hónapban
Habár nagyon is tiszteletre méltó, ha valaki egy nagy fitneszcélt tűz ki maga elé az újév kezdetével, érdemes ezt a fő célt kisebb „minicélokra” elosztani az év során. Ez segít majd, hogy minden hónapban legyen némi sikerélményed, ami folyamatos motivációt biztosít majd számodra fő célod eléréséhez.
Ha például szeretnél leadni 15 kilót, akkor oszd el ezt 5 hónapra, hiszen havonta 3 kilót leadni már sokkal egyszerűbb, feladat, mégis mindig lesz belőle sikerélményed.
5. Keress valakit, aki felelősségre vonhat
Akár egy edzőt, egy családtagot, vagy egy barátot kérsz meg rá, egy edzőtárs fontos motivációt és támogatást kínálhat számodra az egész év során. Az American Society of Training and Development szerint egy edzőtárs akár 95%-kal is javíthatja az esélyeidet, hogy elérd kitűzött fitneszcéljaidat. Persze fontos, hogy olyasvalakit kérj fel erre, aki átlát a kifogásaidon, és addig nyaggat majd, míg meg nem jön a kedved a mozgáshoz.
6. Próbáld ki magadat egy extrémebb edzésben
Ha sikerül ráállnod egy általános rutinra, akkor néhány hét vagy hónap elteltével az edzések meglehetősen unalmassá válhatnak, ami a motivációdat is elveszi majd. Alapvetően fontos tehát, hogy változatos edzésterveket állíts össze magadnak az év során, és folyamatosan egyre nagyobb terhelést vállalj az edzések során. Azonban mindezen kívül más, izgalmasabb módszerekkel is megpróbálhatod kihozni magadból a legtöbbet.
Habár ezek az opciók a vírus idején meglehetősen limitáltak, nézz utána, hogy hol próbálhatnád ki például a sziklamászást, vagy egy-egy jó akadálypályát, amik garantáltan elkergetik majd az összes unalmat edzéseidből!