A gumiszalagok legnagyobb előnye, hogy – használatuktól függően – nehezebbé vagy épp könnyebben elvégezhetővé tehetik a különböző gyakorlatokat, legyen szó akár erő- vagy kardióedzésekről a felső vagy az alsó testen.
Azonban amikor az ember meglátja egy sportszerüzlet gumiszalag-választékát, akkor megdöbbenve tapasztalhatja, hogy számos színű és típusú létezik ezekből, a velük végezhető megannyi gyakorlatról nem is beszélve. Szóval egyáltalán mik azok a gumiszalagok, milyen típusaik vannak, és mire használhatóak edzéseid során? A következőkben ezekre és hasonló fontos kérdésekre adunk választ!
Ha Te még nem szerezted be az edzésstílusodnak megfelelő fitness gumiszalagot, IDE kattintva fedezheted fel kínálatunkat – meglátod, jó hasznát veszed majd!
Mik azok az edzéshez használt gumiszalagok?
Az edzésekhez használt gumiszalagok színes, rugalmas szalagok amelyek, többféle kialakításban, vastagsággal és méretben kaphatók.
A gumiszalagok színe és vastagsága azok ellenállásáról árulkodik. Ezek két gyártó között eltérőek lehetnek, de általánosságban a vastagabb és sötétebb színű szalagok több ellenállást kínálnak. Ez alapján a világosabb (citromsárga, narancssárga) változatok a legkevésbé ellenállók, a pirosak és kékek a „közepes fokozatúak”, a lila, zöld és fekete gumiszalagok pedig a legerősebbek.
A szín tehát segíthet eldönteni, hogy edzettségedtől függően melyik illene hozzád. A típust (ezekről lejjebb bővebben is szó lesz) a szerint kell kiválasztani, hogy milyen jellegű gyakorlatokat szeretnél majd végezni a gumiszalaggal.
A gumiszalagokat az teszi olyan egyedi és sokoldalú sportszerekké, hogy nem csak ellenállást kínálhatnak, hanem támogatást is. Például nehezíthetsz velük egyfajta gyakorlatodon, és megkönnyíthetsz velük egy másikat – mindez attól függ, hogy hogyan használod őket. A gumiszalagok erősségétől függ, hogy mekkora ellenállásra vagy támogatásra használhatók: minél erősebbek, annál könnyebb elvégezni velük bizonyos gyakorlatokat, és annál nehezebb másokat.
Miért érdemes gumiszalagot használni edzéseidhez?
A súlyzókkal ellentétben a gumiszalagok a mozgás excentrikus (amikor az izmok megnyúlnak) szakaszában dolgoztatják meg az izmokat, nem pedig csak a koncentrikusban (amikor az izmok összehúzódnak) is.
Például amikor bicepszre edzel egy kézi súlyzóval, akkor felhúzáskor összehúzod a bicepsz izmodat (koncentrikus mozgás), majd leereszted azt (excentrikus mozgás). Ez utóbbi mozdulat közben nem használsz fel valami sok kalóriát. Ha azonban egy gumiszalagot is beiktatsz a gyakorlat közben, akkor izmod mindkét irányú mozgás közben dolgozni fog majd.
Egy gumiszalaggal tovább tarthatod terhelés alatt izmaidat, tehát a teljes mozgás során ellenállást fejthetsz ki rájuk. Ez javítja az izmok működését és erősíti is azokat, mindez pedig fokozott anyagcseréhez és kalóriaégetéshez vezet.
Mint fentebb olvashattad, a gumiszalagok nem csak nehezebbé, hanem egyszerűbbé is tehetik gyakorlataidat. A gumiszalagokkal végzett súlyfelhúzások kiváló példák erre – a gumiszalag könnyebbé teszi a súly felhúzását, ami sokat segíthet azoknak a kezdőknek, akik még nem gyakorolták be rendesen a technikát. Idővel aztán gyengébb gumiszalagokra lehet váltani, és egyre több terhelést háríthatsz át a saját testedre, mígnem végül teljesen magadtól tudod majd végezni a gyakorlatokat.
Hogyan használd a gumiszalagokat?
A gumiszalagok egyik nagy előnye, hogy szinte bárki találhat köztük a magának megfelelő erősségű és kialakítású (vagy típusú) változatot. Eleinte kezdhetsz például világosabb, gyengébb szalagokkal, majd később egyre erősebbekre válthatsz ugyan azokhoz a gyakorlatokhoz.
Hogy kinek milyen gumiszalagot érdemes választania, arra nem lehet pontos választ adni. A legjobb megoldás, ha kipróbálsz néhányat, és kitapasztalod, hogy melyik kínál elegendő kihívást azokhoz a gyakorlatokhoz (és ismétlésekhez/sorozatokhoz), amiket végezni szeretnél edzéseid során.
A választott gumiszalag típusa már más kérdés – ez attól függ, hogy milyen jellegű és célú gyakorlatokat szeretnél végezni velük. Lejjebb bővebben is olvashatsz a különböző gumiszalag-típusokról.
Ha még csak most kezdesz ismerkedni velük, eleinte próbáld ki a legkevesebb ellenállást kínáló, tehát a leggyengébb gumiszalagokat. Ha végig tudsz csinálni egy gyakorlatot 12-15 ismétléssel úgy, hogy nem fáradsz el benne, akkor próbálj ki egy erősebb szalagot. A lényeg, hogy kellően kifáraszd magadat, és azt érezd a gyakorlatok végén, hogy rendesen megdolgoztál velük.
Fontos persze, hogy ne áldozd fel a megfelelő testtartást a maximális terhelésért. A cél az, hogy nagyobb kihívás elé állítsd a testedet, de végig te irányítsd a mozgást, ne pedig a gumiszalag. Ha valamikor úgy érzed, hogy már túl nagy az ellenállás, és nem úgy mozognak végtagjaid, mint kellene, akkor hagyd abba a gyakorlatot, és válassz egy fokkal gyengébb szalagot. Ha nem megfelelő testtartással végzed edzéseidet, akkor azzal csak többet ártasz magadnak, mint amennyit segíthetnél.
Milyen típusú gumiszalagok léteznek?
A gumiszalagoknak öt fő típusát különböztetjük meg egymástól, és ezek közül az alapján kell választanod, hogy milyen gyakorlatokat szeretnél végezni velük. Lássuk, hogy melyek ezek!
Fogantyús gumikötelek
A gumikötelek valójában nem is szalagok, hanem olyan gumicsövek, amelyeknek mindkét végén egy-egy hozzáerősített, nylon vagy műanyag fogantyú van. Ezeket általában olyan gyakorlatokhoz szokás használni, mint a vállról nyomás vagy bicepsz erősítése. A fogantyús gumikötelekkel a felső, az alsó, és akár az egész test is megmozgatható.
Gumipánt
A gumipántok egy nagy, zárt kört alkotnak, tehát csak akkor van végük, ha összehajtják őket. Általában lapos, vékony kialakításúak, és habár főleg húzódzkodásokhoz szokás használni őket, számos gyakorlat kiegészíthető velük. Kialakításuknak köszönhetően át lehet rajtuk dugni valamit (pl. egy kilincset, egy kanapé lábát, stb.), és máris van egy pont, ami ellenállást biztosít majd gyakorlataidhoz.
Mini gumipántok
A gumipántok kisméretű változatai. Hasonlóképpen a teljes, nagyméretű gumipántokhoz, ezek is többféle vastagsággal kaphatók, és kreatív lehetőségeket kínálnak egy változatos edzéshez. Nem csak az ember bokáját lehet átdugni rajtuk (ahogy sokan teszik), hanem a térdeket, a combokat, a csuklót és a felkart is. Sőt, sokan előszeretettel használják őket például a farizmok megdolgoztatására.
Nyolcas alakú gumikötél
Ezek a beszédes nevű gumikötelek egy 8-ast alkotnak, és általában mindkét oldalukon van egy-egy fogantyú is. Általában a felsőtest edzéséhez használják őket.
Terápiás gumiszalagok
A terápiás gumiszalagok hasonló anyagból készülnek, mint a nagyméretű gumipántok, de általában vékonyabbak és nem alkotnak kört. A gyógytornászok tucatnyi módszert ismernek ezek megfelelő használatára, például segítenek a vállak helyreállításában, amelyekben a rotátor-köpeny izmai hajlamosak elszakadni.