" async>
Sportszer Hírek

Mi az a francia súlyzórúd (és milyen gyakorlatokat végezz vele)?

2021.02.15 09:45

Akár az edzőteremben, akár az online tréningvideókban bizonyára te is találkoztál már azzal a furcsa súlyzórúddal, ami nem egyenes, hanem furcsa hajlítások vannak benne. Ezek az úgynevezett francia súlyzórudak, amiknek nem véletlenül ilyen a formájuk.

A francia súlyzórudakat kialakításukból adódóan máshogyan kell megfogni, és így másmilyen gyakorlatokra is alkalmasak, mint a hagyományos, egyenes alternatívák. A különbség súlyukban is megmutatkozik, mivel általában mindössze 11-13 kilósak a 20 kilós egyenes rudakhoz képest. Ez főleg annak köszönhető, hogy a francia súlyzórudak rövidebbek, mint a hagyományos rudak. Rendkívül hatékony gyakorlatok végezhetőek vele, ráadásul webáruházunkban beszerezheted a legjobb franciarudakat IDE kattintva


Amikor egy sima, egyenes rúddal edzel, akkor vagy felülről, vagy alulról kell megmarkolnod azt, de csuklóid mindkét esetben egyenesek maradnak. A francia súlyzórudak különlegessége, hogy alsó és felső markolás esetében is enyhén kifelé vagy befelé fordított csuklókkal kell megfognod őket. Ez ideálisabbá teszi őket az olyan gyakorlatokhoz, amelyekhez jobban be kell hajlítanod a könyökeidet.

 

Szóval milyen gyakorlatokra ideális egy francia súlyzórúd? A következőkben ezek közül sorolunk fel néhányat!

 

1. Evezés egyenes testtartással

A francai súlyzórúd behajlított kialakításának köszönhetően a súlyt magasabbra húzhatod fel, ami jobban igénybe veszi a trapézizmokat e gyakorlat során.


Először is állj a súlyzórúd elé, majd fogd meg szűk, felső markolattal. Húzd ki magad, természetesen egyenes gerinccel, hátrahúzott vállakkal. Ez után emeld fel a súlyt amilyen magasra csak tudod úgy, hogy közben még meg tudd őrizni egyenes testtartásodat. Igyekezz könyökeidet egészen a füleidig felemelni mindeközben.


Tartsd meg ezt a pozíciót amilyen magasan, csak tudod, és szorítsd össze trapézizmaidat és a vállaidat. Végül óvatosan és lassan ereszd vissza a súlyt a kiinduló pozícióba. Ez számít egy ismétlésnek.

 

2. Preacher curl

A preacher curl emelőgyakorlat segítségével úgy célozhatod meg bicepszeidet, hogy közben nem a hátaddal kell kompenzálnod a mozdulatokat.


Helyezd a súlyt alacsonyabbra a rúdon, mint a megszokott álló hajlításnál. Ülj le a preacher bicepszpadra, majd helyezd a könyökeidet a párnára. Húzd hátra a vállaidat, hogy a súlyt megfelelően és könnyedén fel tudd emelni. Ez után emeld fel a súlyt egészen a párnák tetejéig, és szorítsd össze izmaidat a mozdulat legfelső részénél.


Végül lassan ereszd vissza a súlyt a kiinduló pozícióba.

 

3. 100-as gyakorlat

Ez a 100-as gyakorlat nem összetévesztendő a pilates 100-asaival. Jelen esetben 100 darab hajlításról van szó. Persze ez a fajta rendkívül megerőltető gyakorlat nem olyasmi, amit hetente ajánlott elvégezni, de havi egy alkalommal azért megpróbálhatod beiktatni edzéstervedbe.


Ez a gyakorlat kiválóan alkalmas az izmok megmérettetésére, a különböző izomrostok megmozgatására, illetve az izmok állóképességének és erejének növelésére.


Először is helyezd a rúdra a 40%-át annak a súlynak, amivel egyébként 8 ismétlést szoktál csinálni. A 100 ismétlés 3 sorozatból áll majd: 1x50 – 1x30 – 1x 20. Fontos, hogy végig stabil tempót tarts, és ne engedj a helyes technikából és testtartásból.

 

4. Fej feletti tricepsznyújtás

Ehhez a gyakorlathoz azért érdemes francia súlyzórudat használni, mert lehetővé teszi, hogy feljebb nyújtsd a karjaidat, miközben könyökeid a fejed mellett maradhatnak.


Fogd meg a rudat felső markolattal, a szélsőbb hajlításoknál. Végezz egy fordított hajlítást, hogy a súlyt az ajkadhoz tudd helyezni, majd emeld fel a fejed fölé. Ügyelve rá, hogy könyökeid közvetlenül a fejed mellett maradjanak, mozgasd vissza az alkarjaidat és könyökből hajlítsd meg a súlyt, majd ereszd a fejed mögé.


Alkarjaid és felkarjaid ne mozduljanak el a helyükről a gyakorlat közben.

 

5. Szűk fogású hajlítások

Ez a gyakorlat ugyan az, mint a sima hajlítás, csak éppen közelebb fogod közben a rudat a két kezeddel.


Húzd ki magad, egyenes gerinccel, és feszítsd be a központi (core) izmaidat. Tartsd könyökeidet a törzsed mellett, majd emeld fel könyökből a rudat úgy, hogy közben felkarjaid ne mozduljanak meg. Addig emeld a rudat, amíg izmaid teljesen össze nem húzódnak, és a rúd el nem éri a vállaidat. Tartsd meg és teljesen feszítsd be az izmaidat.


Végül lassan, óvatosan ereszd vissza a rudat a kezdő pozícióba. Ez számít egy ismétlésnek.

Ország Botja díjak simplepay_hu borgun_hu