A hullahopp karika sokakban a gondtalan gyermekkort idézi fel. Talán még te is emlékszel arra, amikor először kipróbáltad ezt a mókás játékszert, amiről akkoriban még nem is gondoltad volna, hogy egy valójában rendkívül hatékony sporteszköz is egyben.
Valójában ez a nosztalgia teszi olyan hatékonnyá a hullahopp karikákat, hiszen a legtöbben (sok más sportszerrel ellentétben) előszeretettel használják őket, ami határozott motivációt kínál a rendszeres testmozgásra.
Habár használata egyáltalán nem bonyolult, az eredményes hullahopp karikás edzésekhez érdemes lesz észben tartanod néhány fontos tudnivalót. Szerezd be ITT saját hullahopp karikád, és kezd meg az edzéseket az alábbi tippekkel!
A megfelelő hullahopp karika kiválasztása
Az élére állított hullahopp karikának nagyjából egy tenyérnyivel kell alacsonyabbnak lennie a melleidnél, vagy valamivel magasabban, ha szélesebb derékkal vagy nagyobb testalkattal rendelkezel. A hullahopp karika ideális mérete azoktól a gyakorlatoktól is függ, amelyeket végezni szeretnél vele.
Az újdonsült hullahoppozók gyakran tartanak a nagyméretű hullahopp karikáktól, azonban a nehezebb karikáknak több időbe telik körbepörögni a testet, így neked is több időd marad ráérezni a megfelelő mozdulatokra.
A nagyobb hullahopp karikák extra súlya továbbá stabilabb pörgést is biztosít. Sok hullahoppozó eltérő méretű karikákat használ a különböző mozdulatokhoz. Egy új mozdulatot sokkal egyszerűbb nagyobb méretű karikával megtanulni. Ezt követően kisebb karikákat is megpróbálhatsz használni hozzá.
Ezzel szemben a „testen kívüli” mozdulatok (amelyek során például a fejed felett vagy a karjaid körül kell pörgetned a karikát) elsajátítása sokkal egyszerűbb egy kisebb hullahopp karikával.
A hullahopp karikák működése és használata
A hullahopp karika klasszikus használatához előre-hátra kell mozgatnod derekadat. Az így keletkező lendület, illetve súlypontod folyamatos oda-vissza ringatása tartja majd mozgásban a karikát tested körül.
Habár ránézésre úgy tűnik, hogy a derék körkörös mozgása pörgeti a karikát, a deréknak valójában csak előre-hátra kell mozognia a gyakorlat közben.
A derékmozgás
Egyesek könnyebben tudják szabályozni a karika mozgását úgy, hogy az egyik lábukat a másik elé helyezik. Mások inkább jobbra-balra mozgatják a derekukat az előre-hátra ringatás helyett. A lényeg az, hogy megtaláld a számodra legideálisabb technikát, amellyel a lehető legtöbb ideig képes leszel pörgetni a hullahopp karikát magad körül. Próbálj ki többféle módszert is, és előbb-utóbb ráérzel majd a megfelelő terpeszre és irányra.
Előre-hátra
1. Tartsd meg mindkét oldalon egy-egy kezeddel a hullahopp karikát úgy, hogy hozzáérjen a hátad legszűkebb részéhez.
2. Fordítsd a testedet az egyik irányba, és egyszerre adj egy energetikus löketet a karikának úgy, hogy az ellenkező irányban megpördíted a derekad körül. Nem számít, hogy melyik irányt választod – ami neked jobban tetszik.
3. Nyomd előre a hasadat/derekadat határozottan, valahányszor a karika hozzáér a hasadhoz. Mindeközben mozgasd folyamatosan előre és hátra súlypontodat. Természetesen a derék hátrafelé nyomása is épp olyan fontos a pörgés fenntartásához.
4. Tartsd stabilan a talajon mindkét lábadat a mozgás közben, és finoman hajlítsd be majd egyenesítsd ki az elülső térdedet, ahogyan testsúlyod előre-hátra billen.
5. Ügyelj rá, hogy a karjaid és a könyökeid végig a karika felett maradjanak.
Jobbra-balra
1. Fogd meg a hullahopp karikát mindkét kezeddel, állj csípőszélességű terpeszbe, és hajlítsd be egy kicsit a térdeidet. A karika érjen hozzá hátad legvékonyabb részéhez.
2. Fordítsd a testedet az egyik irányba, és egyszerre adj egy energetikus löketet a karikának úgy, hogy az ellenkező irányban megpördíted a derekad körül. Nem számít, hogy melyik irányt választod – ami neked jobban tetszik.
3. Mozgasd jobbra-balra derekadat attól függően, hogy hol ér hozzá éppen a karika. A jobb oldalon jobbra, a bal oldalon balra nyomd a karikát a derekaddal (épp úgy, mint előre-hátra mozgás közben a hasaddal előre, a hátaddal hátra).
4. Ügyelj rá, hogy a karjaid és a könyökeid végig a karika felett maradjanak.
Akárhogy is, fontos, hogy ne mozgasd körbe-körbe a derekadat miközben hullahopp karikázol, mert ezzel lelassítod majd a karikát.
A karika pörgésének iránya
A legtöbbeknek az egyik vagy a másik irányba szeretik inkább pörgetni a hullahopp karikákat maguk körül. Természetesen teljesen mindegy, hogy melyik irányt választod, hiszen a gyakorlatok ígyis-úgyis épp olyan hatékonyak lesznek.
A jobbkezesek általában az óramutató járásával ellentétes irányba, tehát inkább balra szeretnek pörgetni, míg a balkezesek jobbra, az óramutató járásával megegyezően pörgetik a karikát.
A legjobb eredmények érdekében érdemes nagyjából egyenlő arányban edzeni mindkét irányban, hogy izmaid szimmetrikusan edzőjenek meg a hullahopp karikázás során.
Mi a teendő, ha folyton lecsúszik, leesik a hullahopp karika?
Ha hullahopp karikád rendszeresen lejjebb csúszik vagy leesik, akkor lehet, hogy egy nagyobb karikára lesz szükséged, amivel begyakorolhatod a helyes technikát.
Amikor a karika elkezd lecsúszni a derekadról, akkor az alábbi módszerekkel próbálhatod „megmenteni”:
• Hajlítsd be a térdeidet, hogy lejjebb engedd testedet és újra a derekadhoz „emeld” ezzel a karikát. Mindeközben mozgasd nagyon gyorsan a derekadat, hogy a karika „visszamásszon” rá. Húzd hátra a vállaidat, miközben behajlítod a térdeidet.
• Fordítsd a testedet a karika pörgésével megegyező irányba és közben mozgasd nagyon gyorsan a derekadat.
A fő teendő ilyenkor sokkal gyorsabb tempóban előre-hátra vagy jobbra-balra lökni a derekadat, mint a sima pörgetés során.