Akár nem szeretsz mások előtt edzeni, akár spórolni szeretnél a havi bérleteken, vagy szimplán csak nem érsz rá eljárkálni, egy otthoni konditerem költséghatékony és kényelmes körülményeket biztosíthat számodra edzéseidhez.
Habár egy kisebb lakásban vagy házban valamivel nagyobb kihívást jelenthet az otthoni edzések kivitelezése, ez még nem jelenti azt, hogy lehetetlen lenne – csak épp a megfelelő eszközökre lesz szükséged hozzá.
Ne feledd továbbá, hogy minden mozgás több, mint a semmilyen mozgás! Egy rövidebb, szűkebb keretek között eltöltött edzés, vagy akár egy kiadós séta is jobb a szervezetednek, mint egész nap egyhelyben üldögélni.
A szakértők szerint egy felnőttnek hetente 150 percnyi edzésre van szüksége, amit érdemes erőedzések illetve közepes (pl. gyaloglás) és magas (pl. futás) intenzitású aerob edzések keverékével elvégezni. Habár 150 perc soknak hangzik csak testmozgásra, valójában minimális befektetés szervezeted hosszútávú egészségéért cserébe.
Szerencsére manapság már bárki kialakíthat magának egy otthoni konditermet. Habár ez eleinte némi befektetést igényel majd, hosszútávon sokkal költséghatékonyabb és kényelmesebb, mint évekig máshova eljárni és rendszeresen fizetni ezért.
Lássuk tehát, hogy mik egy otthoni konditerem legfontosabb kellékei!
1. Szabad súlyok
Ha nincs elegendő hely egy egész „terem” kialakítására otthonodban, akkor mindenekelőtt a szabad súlyok között kezdj el nézelődni. A kézi súlyzók alig foglalnak helyet, és további tárcsák felhelyezésével lehetővé teszik a terhelés folyamatos növelését is. Mindemellett nagyon sok gyakorlat is elvégezhető velük, viszonylag kevés helyigénnyel.
Egy másik népszerű szabad súly a súlyzórúd, ami szintén minimális helyet foglal el otthonodban, és a kézi súlyzókhoz hasonlóan többféle gyakorlatra is alkalmas. Habár ezt ideális esetben egy guggoló állvány mellett ajánlott használni, bizonyos gyakorlatok e nélkül is elvégezhetők vele.
2. Jógaszőnyeg
A kemény padlón edzés nem tesz jót az ember hátának, ráadásul fájdalmas is. Egyesek törölközőt vagy takarót terítenek maguk alá az edzésekhez, ezek azonban könnyedén elcsúszhatnak, ami akár balesetet is okozhat. A megoldás? Egy minőségi jógaszőnyeg.
A jógaszőnyegek (más néven jógamatracok) puha anyagból készülnek, hogy megvédjék térdeidet, könyökeidet, sarkaidat és egyéb testrészeidet a kemény padló gyötrelmeitől. Legtöbbjük felülete továbbá csúszásgátló is, így nem kell attól félned, hogy matracod kicsúszik alólad egy gyakorlat közben.
3. Ugrókötél
Az ugrókötél nagyszerű kardiós sportszer bármelyik otthoni konditerembe. Csupán 10 percnyi ugrókötelezéssel hasonló eredmények érhetők el, mint 30 perc futással.
Az ugrókötelezés továbbá más gyakorlatokkal (pl. guggolás stb.) is kombinálható egy változatos, mégis hatékony edzések összeállítására.
4. Evezőgép
Az evezőgépek az ember karjait, mellkasát, farizmait és lábait is megdolgoztatják használatuk közben. Ezek a szerkezetek mágneses elven működnek és egy fogantyú folyamatos húzogatásával edzik meg a testet.
Az evezőgépek legnagyobb hátránya a helyigény. Míg egy pár kézi súlyzót vagy egy ugrókötelet az ember szinte bárhol használhat, addig egy evezőgép egy egész bútordarabként van jelen az otthonban.
5. Szobakerékpár
Lábakat és karokat megedző szobakerékpárok (vagy szobabiciklik) a legnépszerűbb otthoni sportszerek közé tartoznak. Hogy miért?
A legtöbben tisztában vannak a biciklizés előnyeivel, azonban millió okot lehet találni arra, hogy „ma épp miért nem megyek ki tekerni egyet”: esik az eső, fúj a szél, havazik, jegesek az utak, köd van, hideg van, tűz a nap, fel kéne pumpálni a gumikat, és így tovább… Ezek közül egyetlen probléma sem tarthat vissza attól, hogy nappalidban (vagy kialakított otthoni konditermedben) felpattanj egy szobakerékpárra, és addig tekerd, ameddig csak akarsz! Sőt, a közúti balesetektől sem kell tartanod!
A szobakerékpárok legnagyobb hátránya, hogy viszonylag sok helyet foglalnak, habár léteznek összehajtható modellek is, amiket könnyebb tárolni, ha sokáig nem használod őket.
6. Medicinlabda
Számos olyan gyakorlat van, amelyeket még hatékonyabbá tehetsz egy egyszerű medicinlabdával. Ezzel még jobban megedzheted karjaidat és központi izmaidat, akár emelő, egyensúlyozó, vagy csavaró mozdulatokat végzel – sőt, még fekvőtámaszaidat is kiegészítheted vele.
A textúrázott gumis felületű medicinlabdák közül érdemes válogatni, mert ezeket sokkal könnyebb megtartani izzadó kezekkel. Ne feledd, hogy többféle súlyban is kaphatók, szóval mindenképpen válassz egy neked megfelelő opciót!
7. Masszázshenger
Egy jó edzés utáni rutin segíthet ellazítani izmaidat, és megelőzni az esetleges fájdalmakat is. A masszázshengereket pontosan erre találták ki! Egy jó masszázshenger serkenti a vérkeringést, illetve segít ellazítani a gyakorlatok során megfeszült izmokat, megkönnyítve ezzel a regenerációt tested számára.