A csapatsportok nem csak egészségesek egy gyermek számára, hanem a szociális készségeiket, illetve önbizalmukat is megerősíthetik vele. No persze az olyan sportokban, ahol a fizikai kontaktus rendszeres, a sérülések veszélyes is fokozódik.
Szerencsére a röplabda egy sokkal kíméletesebb példa ezekre a sportokra, hiszen a játékosok nem érintkeznek fizikailag az ellenfél csapatával. A következők cikkben arról lesz szó, hogy miért olyan nagyszerű választása röplabda gyerekeknek, és hogy mikre kell odafigyelniük a szülőknek, ha gyermekük ezt a sportot választja magának!
Milyen kortól felel meg a röplabda gyerekeknek?
A gyerekeknek 8-10 éves kortól érdemes elkezdeniük röplabdázni. Erősen ajánlott korábbi edzést biztosítani a gyerekeknek, mielőtt elérnék ezt a kort, ami lehet valamilyen fizikai edzés, vagy más sport is (például foci vagy úszás).
A nyári táborok kiváló lehetőséget kínálnak azoknak a gyerekeknek, akik szeretnének fiatalon megismerkedni a sporttal. Sok iskolának is van röplabdacsapata, amihez a gyerekek csatlakozhatnak, ha elérik a szükséged életkort.
A röplabda előnyei gyerekeknek
A röplabdázás nem csupán egy remek sport, ami az egész testet átmozgatja, hanem remek szórakozás is azoknak, akik kedvelik a csapatjátékot és az aktív időtöltést.
1. Csapatmunka és szocializálódás
A röplabda csapatmunkára tanítja a gyerekeket, és segít nekik kapcsolatot teremteni kortársaikkal. Ez utóbbi különösen fontos az olyan gyerekek számára, akiknek nehezükre esik szocializálódni a hétköznapok során. Ha azonban hasonló érdeklődésű fiatalok közé kerül, akkor sokkal könnyebben be tud majd illeszkedni közéjük, ami az önbizalmának is jót tesz majd.
2. A röplabdázás jót tesz a gyerekek egészségének
A röplabdának fontos pozitív hatásai vannak a gyerekek egészségére, hiszen a megannyi mozgolódás során szinte minden izomcsoportjukat használják. A röplabda mindemellett a gyerekek immunrendszerét, illetve szív- és érrendszerét is erősíti, javítja a mozgáskészségüket és testtartásukat is.
3. Pozitív tulajdonságokat biztosít a gyerekek számára
A röplabda segít az olyan fontos személyiségi tulajdonságok kialakításában és megerősítésében, mint a munkamorál, a felelősségtudat, a fegyelem és a kitartás.
4. Nem igényel drága befektetéseket
A röplabda az egyik legmegfizethetőbb sport. Az iskolában vagy az edzőteremben minden felszerelés rendelkezésre áll, és a gyerekeknek csak egy jó pár sportcipőre lesz szükségük, ha szeretnék kivenni a részüket a játékból - illetve otthonra egy röplabda vásárlás ajánlott, hogy gyakorolhassák az ütéseket.
Az otthoni, egyéni edzésekhez sem kell sokkal több – egy labda és egy kifeszíthető háló gyakran egyszeri befektetések csupán.
5. Megtanítja a gyerekeket, hogy hogyan kell elesni
Ez egy meglepő pont lehet, de gondolj csak bele: a röplabda egy mozgalmas sport, amiben nem ritka, hogy a játékosoknak vetődniük kell, hogy el tudják kapni a labdát. A gyerekek az edzések során megtanulják, hogy hogyan tegyék ezt a lehető legbiztonságosabb módon, ezt a tudást pedig később a hétköznapokban is alkalmazni tudják majd (ha például véletlenül elcsúsznának a jégen).
6. Lehetőséget ad az utazgatásra
Ha egy ifjúsági röplabda-csapat elég jól játszik, akkor megyei, országos, vagy akár nemzetközi bajnokságokra is eljuthatnak, de már az is egy kalandos kirándulás lehet, ha egy hasonló korú csapattal mérkőzhetnek meg egy másik településen.
7. A röplabda biztonságosabb, mint sok más csapatsport
Mivel a csapatokat egy háló választja el egymástól, így nincs lehetőség a rivális lökdösődésre, mint például a fociban vagy a kosárlabdában. Ezek a sportok sokkal több sérülési lehetőséget kínálnak, és habár a röplabda sem teljesen veszélytelen, mentes az efféle megnyilvánulásoktól. Egy jó csapat tagjai ráadásul igyekeznek odafigyelni rá, hogy együttműködjenek a többiekkel, és óvják egymás testi épségét.
Kiknek nem ajánlott a röplabdázás?
Mint minden fizikai sport, úgy a röplabdázás is igénybe veszi a testet. Bizonyos egészségügyi problémákkal küszködő gyerekek éppen ezért sajnos nem vehetnek részt benne. Ilyen problémák az gerincoszlop nyaki szakaszának instabilitása, a krónikus szívbetegségek, illetve a mozgásrendszer betegségei.
Ha a gyermek ezekkel, vagy hasonló jellegű betegségekkel él együtt, akkor elengedhetetlen kikérni egy orvos szakvéleményét arról, hogy játszhat-e, vagy sem.
Bizonyos esetekben van, hogy a röplabdát kifejezetten ajánlják a szakorvosok azoknak a gyerekeknek, akiknek például javítaniuk kellene a testtartásukon.