" async>
Sportszer Hírek

12 ok, amiért érdemes saját testsúlyos edzéseket végezned!

2020.04.21 08:40

Sokan gondolják úgy, hogy hatékony edzést tartani csak edzőteremben, rengeteg kondigéppel, eszközzel lehet – otthon pedig szinte lehetetlen hatékony mozgásformákat végezni. A saját testsúlyos edzések hatékonyságát pedig kár elbagatellizálni, hiszen az egyik leghatékonyabb – és kétségkívül a legrugalmasabb és leg költséghatékonyabb mozgásformáról is beszélhetünk!

És hogy miért érdemes Neked is a saját testsúlyos edzéseket választani? Összegyűjtöttünk 12 okot, amit érdemes megismerned!

 

1. Saját testsúlyos edzések: bárhol, bármikor, minimális eszközigénnyel

A saját testsúlyos edzések egyik legnagyobb előnye, hogy gyakorlatilag bárhol elvégezheted őket – így otthon is hatékony edzéseket tarthatsz. Ez már csak azért is igaz, mert nincs szükség hozzá rengeteg eszközre, különböző súlyokra, gépekre – hiszen a lényege éppen az, hogy saját súlyoddal dolgozol!


Tulajdonképpen az egyetlen, amire feltétlen szükséged van az egy tornaszőnyeg vásárlása – ez garantálja a megfelelő felületet, amin lábad nem csúszkál, bőröd egy esetleges súrlódáskor nem „ég” meg, mint a szőnyegen. Emellett persze érdemes lehet olyan eszközöket beszerezni, mint az ugrálókötél vagy éppen a hulahoppkarika, esetleg egy step pad – ezekkel ugyanis még hatékonyabbá teheted a saját testsúlyos edzéseket - ezek azonban korántsem olyan költségesek, mint például a súlyzós edzések eszközigényei.

 

Tornaszőnyeg vásárlásért kattints IDE. 

 

2. A saját testsúlyos edzések rendkívül hatékony edzésformának minősülnek

A szakértők szerint az olyan intenzív saját testsúlyos edzések, mint a pliometrikus gyakorlatsorozatok már rövid ideig végezve is jelentős eredményeket hozhatnak. Mivel nem igényelnek sportszereket, a saját testsúlyos edzések során sokkal könnyebb az egyik mozdulatsorból a másikra átállni anélkül, hogy a kettő között különösebb pihenőidőt kellene tartani.

 

3. A saját testsúlyos edzés egyesíti a kardió és az erőedzések legjavát

Ha az erőedzések gyakorlati közé rövid kardió-gyakorlatokat (pl. egyperces négyütemű fekvőtámaszokat vagy térdemelést) is beiktatsz, azzal megőrizheted magas pulzusodat és fejlesztheted izmaidat illetve erőnlétedet.

 

4. Gyorsan megszabadulhatsz az extra kilóktól a saját testsúlyos edzésekkel

Nem kell sok időt fordítanod a saját testsúlyos edzésekre ahhoz, hogy felpörgethesd velük anyagcserédet. Az intenzívebb gyakorlatsorozatoknak köszönhetően tested még órákkal az edzés után is aktíven égeti majd a kalóriákat szervezetedből.

 

5. A saját testsúlyos edzések minden szinten kihívást jelentenek!

A saját testsúlyos edzések azért olyan sokoldalúak, mert gyakorlatilag bárki egyéni igényeire alkalmazhatók. Ha akarod, gyorsabban csinálod, vagy épp lassabban, fokozatos gyorsítással. Ha akarod, többet csinálsz belőlük, vagy éppen kevesebbet. Ha akarod, hirtelen kirobbanó mozdulatokat is vihetsz bele (például egy tapsot egy fekvőtámasz kinyomott pozíciójában), és így tovább. Idővel aztán egyre nehezebbé teheted magadnak edzéseidet, hogy mindig kihívást jelentsenek számodra, és legyen hová fejlődnöd.

 

6. A saját testsúlyos edzések erősítik a core izmokat

A core (vagy „központi”) izmok nem csak a kockás hasizmokra utalnak. Tested középső része több mint 29 izomból áll, és számos olyan saját testsúlyos gyakorlat létezik, amelyekkel az összeset átmozgathatod. Ezek az edzések nem csak a hasizmaidat erősítik, hanem javítják a testtartásodat, enyhítik a derékfájást és persze fittebbé tesznek.

 

7. A saját testsúlyos edzések rugalmasabbá tesznek

Bizonyos edzésformák feszes izmokat és merev ízületeket eredményeznek, de nem mindenki ezt szeretné elérni a testmozgással. A saját testsúlyos edzéssel tested nem csak erősebbé, hanem rugalmasabbá is válhat. Azzal, hogy a gyakorlatok közben a mozdulatok teljes tartományát kihasználod, ízületeid hozzászoknak a szabad mozgáshoz.

 

Ennek köszönhetően ezek az edzések még inkább javítják a testtartást, és csökkentik az gyakorlatozások közben előforduló sérülések számát is. A jóga szintén egy nagyszerű saját testsúlyos edzés, ami nem csak a test rugalmasságát, hanem az erőnlétét is javítja.

 

8. Nem lehet kifogásokkal kibújni a saját testsúlyos edzések alól!

Az emberek többsége gyakran bújik ki az edzések alól azzal a kifogással, hogy nincs ideje rájuk, vagy hogy kényelmetlennek találja őket. A saját testsúlyos edzésekkel kapcsolatban nem kell emiatt aggódnod, hiszen csak minimális helyre van szükséged hozzájuk, így szinte bárhol és bármikor beiktathatsz egyet. Továbbá nem igényelnek semmilyen speciális sportszert sem, így ezek hiánya sem jelenthet akadályt.

 

9. A saját testsúlyos edzések javítják az egyensúlyérzéket

Ha saját testsúlyos edzést végzel, akkor az ellenállás fokozásával gyakran az egyensúlyt is fokoznod kell. Egy guggolást például sokkal nehezebbé tehetsz azzal, ha két láb helyett egy lábbal csinálod. Az ilyen gyakorlatok nem csak erősítenek, hanem javítják egyensúlyérzéked is.

 

10. Lehetetlen megunni a saját testsúlyos edzéseket!

A futópadozásra, szobabiciklizésbe, súlyemelésbe idővel könnyedén beleunhat az ember. A saját testsúlyos edzéseknél nem kell félni ettől, ugyanis gyakorlatsorozataidat számtalan módon változtathatod, hogy saját igényeidhez igazíthasd őket. Ezzel nem csak az unalmat kerülheted meg – a változatos mozgás segít leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek visszatartanak a fejlődéstől.

 

11. Könnyű változatossá tenni a saját testsúlyos edzéseket

Vannak, akik a szabadban, míg mások a négy fal között szeretnek edzeni. Egyesek magukban, míg mások inkább csoportban csinálják. Saját testsúlyos edzések esetén ezek a szempontok nem számítanak – szinte bárhol és bármikor belekezdhetsz egy gyakorlatsorba némi extra testmozgás céljából. Ha legközelebb úszás után, vagy a parkban kedvet kapsz némi extra edzéshez, saját tested mindig kéznél lesz!

 

12. A saját testsúlyos edzésekkel könnyű elkerülni a sérüléseket

Sokan valamilyen fájdalmas sérülés miatt hagynak fel az edzésekkel, fontos tehát tenni ezek megelőzése érdekében. Ha megfelelően végzik őket, a saját testsúlyos edzések kortól, nemtől és tapasztalattól függetlenül biztonságosaknak számítanak. Némelyik gyakorlat még segíthet is azoknak, akik problémájuk akadnak a hétköznapi mozgásokkal – a jógát és a gyógytornát például előszeretettel használják rehabilitációs célokra.

 

 

Ország Botja díjak simplepay_hu borgun_hu