Manapság mindenkinek elkélne egy kis stresszoldás. Szerencsére a rendszeres, aktív mozgás segíthet enyhíteni a stresszt és annak tüneteit, ami az edzések során termelődő endorfin hormonoknak köszönhető. Az edzések során továbbá a mozgásra koncentrálsz, ami segíti elvonni a figyelmedet a világ gondjairól és bajairól.
Ha némi segítségre van szükséged a legjobb stresszoldó edzésforma kiválasztásához, akkor vess egy pillantást az alábbi listára!
Energetikus mozgásformák
Az aerob edzések, úgymint a futás, a tánc, a spinning, stb. mind felpörgetik az ember pulzusát. Ettől a szervezet endorfinokat kezd el termelni, amik jó hatással vannak az ember hangulatára. Az ilyen energetikus mozgásformáknak tehát nem csak fizikai, hanem mentális jótékony hatásaik is vannak, főleg, ha intenzíven csinálod őket.
Jóga
A jóga egy nagyszerű stresszoldó edzésforma, amely lassú mozdulatokból, kitartott pózokból, illetve légzési gyakolatokból áll. A jóga nem csak a testnek, hanem a szellemnek és a léleknek is jót tesz, főleg, ha valamilyen egyszerűbb, kezdő jógaedzést választasz (ugyanis vannak sokkal megerőltetőbb változatok is, amiket inkább jobb kerülni a stressz levezetéséhez).
Ráadásul a jóga elkezdése pénztárcád sem terheli túl, hiszen néhány kényelmes ruházaton kívül egy tornaszőnyegre lesz csupán szükséged (amelyet beszerezhetsz ITT), hogy megfelelő alátámasztást nyújtson számodra.
Tajcsicsuan (Tai chi)
A tai chi sokban hasonlít a jógához, elvégre ez is egy olyan edzésforma, ami lassú mozdulatokból és légzési gyakorlatokból áll. A tai chi mozdulatainak alapjait a küzdősportok ihlették, azonban lassú tempója miatt az ember nem egy harcosnak érzi majd magát, hanem pont, hogy ellazul az edzések során. Egyes kutatások szerint a tai chi számos jótékony egészségügyi hatást kínál: javítja a csont sűrűségét, segít elkerülni a szívproblémákat, és a fibromyalgiát is.
Ha mindez nem lenne elég, a tai chi szinte bárhol végezhető, mert nem igényel semmilyen sportszert vagy tágas teret.
Pilates
A pilates olyan szőnyeggyakorlatokból áll, amelyek célja az erőnlét, az állóképesség, illetve a rugalmasság fejlesztése. A pilates egy anaerob (azaz nem aerob) edzésforma, és nagyszerű a stressz oldására. A pilates továbbá a szálkásításhoz is hasznos, tehát nem csak jobban érzed majd magad tőle, de jobban is fogsz kinézni.
Kick-box és egyéb küzdősportok
A kick-box nem csupán egy küzdősport, hanem egy remek stresszoldó is egyben. Amint megnyílnak az edzőtermek, és be tudsz iratkozni egy tanfolyamra, máris részesülhetsz a kick-box megannyi előnyéből, névlegesen a koordináció, az egyensúly és a rugalmasság fejlesztéséből is. Plusz, kevés dolog oldja úgy a stresszt, mint egy bokszzsák ütlegelése!
Természetesen a kick-boxon kívül más küzdősportokat és harcművészeteket is választhatsz. Ott van például a karate, a krav maga, a judo, és így tovább. Amellett, hogy ezek az edzések is mozgásban tartanak (és segítenek a stresszoldásban), önfegyelemre és önvédelemre tanítanak, ami mindenképpen plusz előny!
Közösen űzött sportok
Minden sport, ahol csapattársakkal, vagy ellenfelekkel együtt játszol, nem csak megmozgat, hanem sokkal szórakoztatóbb is lehet. A versenyszellem, vagy a barátok, esetleg családtagok közelsége izgalmasabbá, élvezetesebbé teszi ezeket az alkalmakat, ráadásul mindig lesz, aki motiváljon a mozgásra. Legyen szó közös futásról vagy épp focizásról, a közösen űzött sportok mindenképpen segítenek majd oldani a stresszt!
Hosszútávú sporttúrák
Egy hosszútávú futás, kerékpározás és más, nagyobb távú sportok mind segítenek a stresszoldásban. Ezek a tevékenységek nem csak rengeteg mozgást igényelnek, hanem gyönyörű, új tájakat is felfedezhetsz velük, amik garantáltan jót tesznek majd a hangulatodnak!