Az edzőterembe belépők gyakran ösztönösen lépkednek el a súlyzós részleg mellett, hogy kedvenc eszközeikkel végezhessék kedvenc kényelmesebb gyakorlataikat. Senkit sem hibáztatunk ezért, hiszen a súlyzók világa sokak számára az extrémebb kihívásokat szimbolizálja. Vannak, akik kacérkodnak a súlyemelés gondolatával, és talán ki is próbálják egyszer, de azok, akik a súlyzórudakat edzési rutinjukba is beépítik, látható eredményekre számíthatnak.
Az erőedzések nem csak az izmokat tuningolják fel, hanem segítenek levezetni a stresszt és ellenállóbbá teszik a testet a különféle sérülésekkel szemben is. Súlyzórudas edzések közben számos izmodat és ízületedet meg kell mozgatnod, ráadásul az egyensúlyodra is oda kell figyelned, így ezek az edzések az egyensúlyérzékedet is fejlesztik.
A legjobb benne pedig az, hogy akár otthonodban is megkezdheted a súlyzórudas edzéseket! A gyakorlatok elsajátításához ugyan nem árt profi segítség, de az alábbi trükkökkel és kitartó munkával meg lesz az eredménye.
Sportszer webáruházunk széles választékban találsz súlyzórudakat és hozzájuk tartozó tárcsasúlyokat egyaránt, az alábbi linkekre kattintva:
- súlyzórúd vásárlás
- tárcsasúly vásárlás
Ha pedig már beszerezted saját súlyzórudad, íme 6 súlyzórúd edzési tipp, amikkel belevághatsz az erőedzésekbe! Ha pedig konkrét gyakorlatokat keresel, kattints IDE, ebben a cikkünkben kezdőknek állítottunk össze egy szuper gyakorlatsort.
1. Döntsd el, hogy milyen nehézre pakold meg súlyzórudadat
A „csupasz” súlyzórudaknak két elterjedt fajtája van. Az egyik a hagyományos 20 kilós női változat, a másik pedig a 25 kilós férfi változat. Ezek közül kell választanod kiindulópontot magadnak, és eldönteni, hogy mekkora extra súlyt szeretnél szerelni súlyzórudadra. Számos eltérő tömegű súlyzókorongból válogathatsz, és ezeket kedvedre variálhatod, hogy a neked megfelelő ellenállást biztosítsák edzéseidhez.
2. Légy türelmes
Talán a legfontosabb súlyzórúd edzési tippünk, hogy légy türelmes az ellenállás növelésével. A súlyzórudas erőedzések egyik legnagyobb előnye, hogy könnyedén nyomon követheted teljesítményed fejlődését, hiszen mindig pontosan tudod, hogy mennyivel növeled a súlyokat a rúdon. Azonban veszélyes rögtön többet vállalni, mint amennyit biztonságosan képes vagy teljesíteni is. Először is tanuld meg megfelelő testtartással elvégezni az alapvető gyakorlatokat egy csupasz súlyzórúddal, és csak ez után kezdd el megrakni korongokkal. Sose rohanj, és fokozatosan haladj – kerüld el a sérüléseket!
3. Kérd egy edző segítségét
Ez a súlyzórúd edzési tipp valójában számos más edzésformára is alkalmazható. Valahányszor egy új sportszert kezdesz el ismerkedni, fontos, hogy valaki megmutassa, hogy hogyan használhatod hatékonyan és biztonságosan. Tény, hogy az interneten temérdek instrukciós videót találni, de semmi sem helyettesítheti azt a biztonságot, amit egy tapasztalt edző társasága kínál.
4. Szakíts kellő időt minden alapgyakorlatra
A súlyzórudas edzések öt alapvető gyakorlata a felhúzás, a fekvenyomás, a fej fölé nyomás a hajlított evezés és a guggolás. Edzéseid során (főleg eleinte) koncentrálj minden alkalommal csak egyre ezek közül, és sorozataidat kevés ismétléssel (kezdésképpen úgy öttel) végezd.
5. Legyen kéznél némi krétapor
Az edzések során leizzadsz majd, csúszós kézzel pedig nagyon veszélyes és kényelmetlen feladat súlyokat emelgetni. A krétapor felszívja az izzadtságot, és ezzel jobb tapadást kínál kezeidnek. A krétát folyékony és szilárd (por) formában is beszerezheted.
6. A két fogás és a két súlyzórúd-tartási pozíció
Kezdjük a két fogással: a súlyzórudatkat alulról és felülről is megfoghatod, és minden gyakorlatnál fontos, hogy alsó- vagy felsőfogást használsz-e.
A két súlyzórúd-tartási pozíciót az alapján különböztetjük meg, hogy a tested előtt, vagy a tested mögött tartod-e a rudat. Elülső tartásnál a súlyzórudat a tested előtt tartod, a vállaidon megtámasztva és alulról fogod azt. Hátulsó tartásnál a súlyzórudat a tested mögött tartod, szintén a vállaidon megtámasztva, viszont itt már felülről fogod.