Az elmúlt év során sokan kényszerültek otthon folytatni edzéseiket, és egyesek kénytelenek voltak új edzésprogramokat összeállítani maguknak az edzőtermi felszerelések hiányában. Egyre többen fedezik fel azonban, hogy a trambulinok milyen sokoldalú és hatékony sportszerek, amikre ráadásul nem kell egy vagyont sem költeni.
Az alábbiakban néhány nyomós érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes neked is trambulinra pattannod edzés gyanánt, majd néhány konkrét tippet is olvashatsz arról, hogy hogyan hozd ki a legtöbbet ezekből a szórakoztató edzésekből!
Miért érdemes trambulinon edzeni?
1. Tökéletes az otthoni edzéshez
A trambulinok nem csak óriási, kertekben felállítható kiszerelésben kaphatók. Léteznek olyan egyszemélyes „mini trambulinok” (vagy szobai trambulinok), amelyek alig foglalnak helyet, ráadásul az áruk is sokkal ésszerűbb.
Egy ilyet bárhol felállíthatsz otthonodban, ahol van elég hely, és már el is kezdhetsz ugrándozni rajta. Na persze, ezek is használhatók a szabadban, ha stabil, kemény felületre tudod helyezni őket.
2. Hatékony, mint a futás, és kíméletes, mint a kerékpározás
A futás egy nagyszerű sport, és senkit sem szeretnénk lebeszélni róla, azonban miután a környék összes erre alkalmas útvonalát végigfutottad már (többször is), a futás „kinti” része könnyedén elveszítheti a varázsát.
A NASA szerint a trambulinozás 68%-kal hatékonyabb lehet, mint a futás, míg más szakértők szerint 20 perc ugrándozás egy óra futásnak felel meg. Mi több, habár a pulzusszámot és a légzést tekintve a trambulinozás egy nagyon intenzív edzésforma, valójában alig terheli az ízületeket, hiszen a visszaérkezés erejét a trambulin alja fogja fel a talpaid helyett. Ezzel szemben a futás során minden egyes lépésnél hozzávered a talpaidat a kemény talajhoz, ami sokkal durvábban igénybe veszi ízületeidet.
3. Segít a fogyásban
Ha edzéseid célja a fogyás, a trambulinozás ebben is segíthet, ráadásul épp olyan hatékonyan (vagy még jobban), mint a legfárasztóbb edzőtermi kardiógyakorlatok. Mint fentebb olvashattad, a trambulinozás felpörgeti a pulzusodat és a légzésedet is, és mindössze 5 perc után érezheted majd magadon, hogy szakad rólad a víz. Tökéletes tehát kardióedzésnek, pedig a trambulinozás…
4. Nem érződik igazán edzésnek
A trambulinozás egyik legjellegzetesebb tulajdonsága, hogy lényegében úgy edzhetsz rajta, hogy nem is érzed úgy, hogy edzenél. Igen, időnként muszáj leszel megállni kifújni magadat egy kicsit, és figyelned kell a rendszeres vízutánpótlásra is, de maga az ugrándozás olyan élvezetes, hogy nem kell majd minden egyes alkalommal hegyi beszédet tartanod magadnak a fejedben, hogy visszapattanj trambulinodra. Konkrétan hiányozni fog, ha abbahagyod.
Akár felébreszteni szeretnéd magad vele, akár a feszültséget próbálod levezetni a nap végén, biztos lehetsz benne, hogy nagy mosollyal az arcodon lépsz majd le trambulinodról.
5. Javítja a koordinációt
Eleinte biztos lesz olyan, hogy meginognak alattad a lábaid ugrándozás közben. Néha talán még a fenekedre is eshetsz majd, de kellő gyakorlással és odafigyeléssel idővel sokat javul majd koordinációd. Ugyan ettől nem fogsz tudni úgy parancsolni a testednek, mint egy olimpikon, de biztosan észreveszed majd a javulást a hétköznapokban!
6. Serkenti a keringést
Egy kiadós trambulinozás során garantáltan pirosabb lesz az arckifejezésed. Az ugrándozás serkenti a vérkeringést (szinte az összes egyéb kardiógyakorlatnál gyorsabban), ami segít a szívesnek és a tüdődnek, hogy oxigént és tápanyagokat juttassanak tested szerveihez.
7. Segíthet a narancsbőr elleni küzdelemben
A narancsbőr nem válogat: a nők 95%-át érinti, a fittségüktől és a testsúlyuktól függetlenül. Egyesek szerint a keringés javítása segíthet megelőzni, a test vízmegtartását és zsírszövet-képződését, amelyeknek a narancsbőrhöz is közük van. Megvan rá tehát az esély, hogy a trambulinozás is segíthet valamennyit a narancsbőr elleni védekezésben. Ez persze nem jelenti azt, hogy ez lenne a megoldás a narancsbőrre, de rontani biztos nem fog rajta!
Trambulinos edzés otthon
Mielőtt elkezdenél edzési jelleggel ugrálni trambulinodon, fontos, hogy elsajátítsd a helyes technikákat. Amikor trambulinra állnak, a legtöbbekből (teljesen érthetően) előtör a gyermeki ösztön, és elkezdenek fejvesztve ugrándozni rajta. Ez valóban nagyon szórakoztató, és kétségtelenül kifárasztja az embert, azonban a trambulinos edzések ennél sokkal kontrolláltabb, fegyelmezettebb ugrándozást követelnek meg, hogy tényleg hatékonyak lehessenek.
Fontos, hogy amikor visszaérkezel a trambulinra, központi izmaid feszesek legyenek, és lábaiddal lefelé fejtsd ki az erőt, mintha bele akarnál fúródni a trambulinba. Eleinte furcsa lesz, de idővel ráérzel majd.
Íme néhány gyakorlat, amikből egy igazán hatékony trambulinos edzést állíthatsz össze magadnak – akár a nappalidban is!
1. Jumping jack
1. Állj fel egyszemélyes trambulinodra, vállszélességű terpeszben, enyhén behajlított térdekkel.
2. Ugorj fel és landolj szélesebb terpeszben, miközben karjaidat kinyújtva a fejed fölé lendíted magad mellett, hogy találkozzanak (akár tapsolhatsz is egyet a fejed felett).
3. Ez után ugorj vissza az eredeti, szűkebb terpeszbe, és közben ereszd vissza magad mellé a karjaidat, továbbra is kinyújtva.
Figyelj oda, hogy a stabilitás megőrzése érdekében a központi izmaidat használd, amikor belefúrod a lábaidat a trambulinba. Végezz 10 ismétlést belőle.
2. Csavarás
1. Helyezd egymás mellé a lábfejeidet, és próbáld olyan közel tartani egymáshoz a lábaidat, amennyire csak lehetséges, miközben a térdednél behajlítod őket.
2. Ugorj ki mindkét lábaddal jobbra (továbbra is maradjanak egymás mellett), és eközben karjaidat csavard balra.
3. Ismételd meg a gyakorlatot az ellentétes irányba is.
Ne felejtsd el befeszíteni a központi izmaidat a stabilitás megőrzéséhez. Végezz 10 ismétlést a gyakorlatból.
3. Lépkedés kézlendítéssel
1. Állj vállszélességű terpeszben, enyhén behajlított térdekkel.
2. Lépj egyszerre a jobb lábaddal előre, a ballal pedig hátra, majd ismételd meg a gyakorlatot, ez úttal ellentétes irányokban (bal láb előre, jobb hátra).
3. Mindeközben lendítsd előre-hátra az ellentétes karjaidat (ha jobb láb elől, akkor bal kar elől, és fordítva).
Mindkét lábaddal 10-10 ismétlést végezz.
4. Síelés
1. Helyezd egymás mellé a lábfejeidet a trambulin közepén, és lábaid is maradjanak végig egymás mellett szorosan, egy enyhe térdhajítással.
2. Ugorj ki így egyszerre mindkét lábaddal jobbra, majd rögtön balra.
3. A karjaiddal segíthetsz megőrizni a lendületedet: hajlítsd be őket a könyöködnél és a válladnál is, és mozgasd őket előre-hátra, mintha síelnél, szinkronban azzal, ahogy a két lábad egyszerre ugrál jobbra-balra.
Mindkét oldalra 10-szer ugorj ki.
Ha szeretnéd hosszabb ideig csinálni ezt az edzést egy-egy alkalommal, akkor akár 30-45 percig is csinálgathatod ezeket a gyakorlatokat, egymás után sorban, újra és újra. Szerezz egy pörgős lejátszási listát, és mehet a menet!