" async>
Sportszer Hírek

Milyen gyakran használjam az ugrókötelem?

2022.09.01 10:19

Ha megtetszett az ugrókötelezés, és szeretnéd beiktatni azt edzésprogramodba, akkor bizonyára benned is felmerült már, hogy milyen gyakran érdemes elővenni ugróköteledet, mondjuk egy hét folyamán. Ez egy nagyon fontos kérdés, főleg, ha az ember szeretné elkerülni az esetleges túledzésből származó sérüléseket.

Egyesek szerint naponta is lehet ugrókötelezni, míg mások azt javasolják, hogy érdemes két-három napot pihenni két edzés között.

 

Szóval milyen gyakran használd az ugróköteledet? Vagy még nincs ugróköteled? Szerezz be egyet magadnak IDE kattintva, hiszen olcsó, nagyszerű sporteszközről van szó, amit akár utazás során is magadnál tarthatsz! 

 

A rövid válasz

Ha még csak most kezdesz rászokni a rendszeres mozgásra, akkor heti 1-3 alkalommal ajánlott ugrókötéllel edzned. Ilyenkor 1-5 percig ugrálj.


Ha eddig is rendszeresen mozogtál, és egy ugrókötéllel szeretnéd változatosabbá tenni edzéseidet, akkor gyakrabban, akár heti 3-5 alkalommal is megteheted ezt. Az ugróköteles edzések akár 15-30+ percesek is lehetnek.

 

Tehát akár minden nap is ugrókötelezhetek?

Bármilyen sűrűn is szeretsz edzeni, nagyon fontos, hogy rendszeresen időt szakíts az aktív regenerációra. A heti 3-5 alkalom a legtöbb ember számára bőven elegendő lesz.


Ha viszont napi rendszerességgel szeretnél ugrókötelezni, akkor fogd rövidre ezeket az alkalmakat, és ne ugrálj túl intenzíven. Mindig hallgass a testedre, és pihenj, ha úgy érzed, hogy arra lenne szükséged.

 

A pontosabb válaszhoz további kérdéseket kell feltenned magadnak, hiszen edzéseid ideális gyakorisága saját igényeidtől, céljaidtól és képességeidtől függ majd.

 

1. Milyen a jelenlegi erőnléted?

Minden héten rendszeresen edzel? Ha előszeretettel mozogsz szabadidődben, akkor meglévő rutinod határozza majd meg, hogy milyen sűrűn használd ugróköteledet.


Ebben az esetben nem jelent majd gondot rendszeresen beiktatni az ugrókötelezést edzéseidbe, de még így sem feltétlenül ajánlott minden egyes nap használnod.


Fontos, hogy fokozatosan szoktasd hozzá testedet ehhez az újfajta edzésformához, hogy izmaidnak legyen idejük alkalmazkodni az ugrálással járó terheléshez.

 

Ha kezdő vagy, akkor ez még fontosabb. Sokan izgatottan veszik meg ugrókötelüket, és napi szinten próbálnak akár egy órán át is ugrálni vele. Így történnek a sérülések. Fontos, hogy óvatosan láss hozzá a rendszeres ugrókötelezéshez és eleinte csak ritkán és keveset foglalkozz vele, hogy izmaid megismerkedhessenek az új kihívással.


Mindig ügyelj rá, hogy mit üzen a tested. Ha úgy érzed, hogy pihenésre van szükséged, akkor pihenj. Jobb kihagyni egy napot és regenerálódni, mint lesérülni és hetekig nem edzeni.

 

2. Mennyire vagy tapasztalt az ugrókötelezés terén?

Ha még csak most kezded el használni ezt a nagyszerű sportszert, akkor értelemszerűen nem érdemes egyszerre túl sokat vállalnod.


Mindenekelőtt a leggyakoribb kezdő hibákkal kell megismerkedned – túl magasra ugrálás, erőltetett leérkezés, helytelen testtartás stb. – hogy megtanuld elkerülni őket. Az ilyen hibák nem csak az edzések eredményeit hátráltatják, hanem hamar ki is merítenek, ráadásul kellemetlen sérüléseket is okozhatnak.
Kezdőként mindenképpen rövid és laza ugróköteles edzésekkel kezdj, és egyszerre egy dolgot próbálj meg elsajátítani. Ha úgy érzed, hogy valamivel nem haladsz, akkor ne húzd fel magad – pihenj egy nagyot és próbáld újra másnap.


De ne kövesd el azt a hibát, hogy rögtön túl sokat ugrálsz, ráadásul rosszul. A látványos eredmények kulcsa a kitartás és a helyes technika.

 

3. Vannak korábbi sérüléseid?

Ha olyan korábbi sérüléseid vannak, amelyek hátráltathatják edzéseidet, akkor a következőket kell tenned:
• Egyeztess kezelőorvosoddal, és kérj tőle tanácsot, hogy egyáltalán jó ötlet-e ugrókötelezned jelenlegi állapotodban.
• Figyelj oda rá, hogy érzel-e fájdalmakat vagy bármilyen váratlan nehézséget az ugrókötelezés során, és ez alapján módosítsd edzéseidet.
• Pihenj sokat, és hagyj elegendő időt testednek a regenerációra.

 

Ha az orvos rábólint az edzésekre, akkor eleinte csak rövid ideig és kíméletesen ugrálj. Ahogy a sérülésed gyógyul, figyelj oda arra, hogy hogyan reagál tested az ugrókötelezés okozta terhelésre, és bővítsd ki edzéseidet, amikortól már úgy érzed, hogy többet is bírsz.

 

4. Milyen felületen tervezel ugrókötelezni?

Az ugrókötelek egyik legnagyobb előnye, hogy lényegében bárhová magaddal viheted és használhatod őket. Sajnos azonban a legtöbb olcsóbb ugrókötelet nem ajánlott durvább felületeken használni, mert nem sokáig bírják a gyűrődést.


Szóval mi a teendő, ha szeretnéd megőrizni ugróköteled, és – ami még fontosabb – ízületeid épségét? Rengeteget segíthet, ha egy puhább felületen ugrókötelezel, például egy jó minőségű tornaszőnyegen.
Ha kénytelen vagy keményebb felületeken edzeni, akkor mindig csak rövid ideig és keveset ugrálj.

 

5. Milyen fitneszcélokat szeretnél elérni?

Az ugrókötelezés gyakoriságát nagyban befolyásolja az is, hogy mit szeretnél elérni edzéseiddel. Itt két fő tényezőt kell szem előtt tartanod: az ugrálás időtartamát és az ugrálás intenzitását.


Ha például az állóképességedet szeretnéd javítani, akkor hosszabb, de kevésbé intenzív edzéseket érdemes tartanod. Ha viszont fogyni szeretnél, akkor rövidebb, de intenzívebb ugrókötelezéseket kell megcéloznod.


A hosszabb (20-60 perces) ugróköteles edzések kiválóak az aerob fitnesz fejlesztéséhez. Fontos azonban szem előtt tartani a hosszabb ugrókötelezéssel járó stresszt, ami lábaidat és kötőszövetjeidet terheli. Ne 20-60 perces edzésekkel kezdj tehát, hanem fokozatosan építsd fel edzéseidet. Továbbá, ha hosszabb ideig szeretnél ugrókötelezni, akkor nagyon fontos, hogy legyen alattad egy puha felület.


Ha hosszabb ideig de, alacsony intenzitással, ugrókötelezel, akkor akár heti 3-4 alkalmat is beiktathatsz – csak figyelj oda rá, hogy hogyan reagál tested ezekre, és ehhez igazítsd edzéseidet.

 

Amennyiben a zsírégetésre szeretnél összpontosítani az ugrókötelezéssel, akkor rövid, de intenzív edzéseket kell tartanod. A „HIIT” egy nagyszerű módszer, ami segít felpörgetni a pulzusodat és elpusztítani a felesleges kalóriákat.


Habár ezek az intenzív intervallumedzések nagyon sokat segítenek a zsírégetésben, meglehetősen nagy terhelést is jelentenek a test számára. Éppen ezért a HIIT ugrókötelezést csak heti 1-3 alkalommal érdemes beiktatni.

 

Ha hosszabb és intenzív edzéseket is szeretnél tartani heti rendszerességgel (ami egy nagyon gyakori taktika), akkor a fentiek alapján kell kitapasztalnod, hogy mi az ideális összetétel számodra.

Ország Botja díjak simplepay_hu borgun_hu