Speedminton
Tollasoznál szélben is? Hihetetlenül hangzik ugye? Pedog ma már egyre többen tollasoznak szélben is. Nem, nem bolondultak meg, sőt ha besötétedik akkor sem kell abbahagyniuk a játékot.
Biztosan te is jártál már úgy hogy egy gyönyörű tavaszi napon nagy élvezettel kezdtél el tollasozni. Aztán hamar abba kellett hagynod a játékot, mert az amúgy csodás lágy tavaszi szellő elkezdte táncoltatni a labdát és egyszerűen nem tudtad visszaütni, mert mindig máshova érkezett mint ahova vártad.
Így az élvezetes játék egyszerű labdaszedegetéséé vált és valljuk meg, ki szeret labdát szedegetni játék helyett.
Sokan azzal próbálkoznak hogy pénzérmét vagy kavicsot tesznek a labda felébe, ezzel megnehezítva ezt, azonban ez a maódszer sem teljesen jó, az ütőnek kifejezetten rossz a plusz terhelés ami a plusz súlyból adódik, ha pedig a kavics vagy pénzérme kiesik a labda fejéből balesetet is okozhat akár.
Itt jönnek a Speedminton előnyei. Ez a tollaslabdának egy olyan fajtája ami nincs teremhez kötve, nincs terembérleti díj, bármikor elkezdhetjük játszani, egy kirándulás alkalmával, vagy ahol kedvünk támad hozzá. A Speedminton ezeket az előnyöket nyújtja.
Ha a Speedminton játékkészletet használod tollasozáshoz, nem kell abbahagynod a játékot 3-4 erősségű ( 20-25Km/h ) erősségű szél esetén sem, ennél erősebb szélben már semmilyen sport nem űzhető élvezetesen.
A titok nyitja a labda:
A speedminton titka a speciális tervezésű labda, mely egy különleges anyagból készül Svájcban. de ez nem minden, nem csak az anyaga speciális, hanem a kialakítása is. Nehezebb mint egy hagyományos labda(A speedminton labda 9 gramm). Már ez is sokat segít hogy szélállóbb legyen. A speedminton labda fején levő furat azért van, hogy jobban tartsa a röppályáját, így sokkal jobban tartja az irányt mint egy hagyományos badminton labda. Ha maga a speedminton labda nem lenne elég nehéz, gumiból készült szélgyűrű kellékkel megnövelhetjük a súlyát.
A speciális megnövekedett súlyú labdát már nem érdemes hagyományos tollasütővel játszani.Az kisebb súlyra van tervezve, ezt megoldandó Németországban kifejlesztettek egy új ütőt, mely paramétereiben hasonló a tollasütőhöz, azonban annál jóval masszívabb. Leginkább a fallabda ütőhöz hasonlít, annál azonban hosszabb valamivel. Több fajta ütő létezik hasonlóan a többi sportághoz, kezdve a kezdőtől egészen a profi ütőkig.
Következő kérdés a háló használata.
A Speedminton egy olyan sport amelyhez nem kell hálót felállítani, még a hivatalos játékhoz sem. A speedminton a tollaslabda, badminton egy továbbfejlesztett változata, ezzel meg is született egy új sportág, a gyorstollaslabda. Hálóra azért sincs szükség, mert a játékot lehet olyan sebességgel is játszani amelyet egy háló jelenléte csak zavarna.
Ezen a képen a speedminton pályaelrendezését szemléltetjük.
Tehát a legfontosabb megjegyeznünk hogy nincs szükség hálóra, A hivatalos pálya mérete 2 5,5x5,5m négyzet 12,8 méterre egymástól. De ekkora helyre sincs szükség ha kényelmesebbnek tűnik a játék közelebb helyezve a pályákat. A pálya körülhatárolása pályajelölő csíkokal történik.
A pályát azonban nem csak pályajelölő csíokokkal határolhatjuk körbe, elfogadott megoldás az is mikor 2 speedminton térfelet bójákkal választanak el egymástól, sőt mi több sötétben történő játékhoz világító pályajelölő csíkokat használnak.
Az alábbi képen a bójákkal történő pályaelhatárolást figyelhetik meg.
A Speedminton legvonzóbb tulajdonsága az hogy sötétben is játszahó. kapható külön erre fejlesztett labda, labdába helyezhető világítópatron, sőt az ütő is felvértezhető olyan grippel, húrral mely UV fényben világít.
Legnagyobb újítása e sportágnak a vadonatúj labdában rejlik. Ez a labda kifejezetten arra készült hogy sötétben is folytathasd a játékot. Ugyanolyan a mérete és formája mint a többi Speedminton labdának, de van egy különlegessége. A feje átlátszóbb mint a többi Speedminton labdának. Ez az átlátszóság az ami abban segít hogy sötétben is jól lásd és jót játssz vele.
Következő lépésben beszerezhetünk világítópatront, melyet a speedminton labdába fejlesztettek, annak fejrészében levő furatba kell illeszteni. Ez egy apró világító patron, melyet behelyezve megvilágítja az egész labdát így anak nem csak feje lesz jól látható. Aktiválása nagyon egyszerű, csak meg kell törni a patront, utána felrázni és az máris kezdi ontani magából a fényt. A patron legalább 10 órán keresztül teljes fényt áraszt.
Készen is van a labda arra hogy sötétben is játssz! Sőt akár egész éjjel tollasozhatsz, jobbanmondva gyorstollasozhatsz!
Az éjszakai játékot angolul találóan "Blackmintonnak" nevezték el. nagyon jó szórakozás sötétben tollasozni, csak a labdát látni, amint röpköd a levegőben, még világító ütő sem kell hozzá.
A világító ütő titka, avagy mitől és hogyan világíthat az ütőd?
2 féle módja is van annak hogyan világíthat az ütőd éjszaka. Egy valami mindkét esetben szükséges, és ez az UV fény. Ez lehet egy egyszerű de megfelelő erősségű UV lámpa vagy fénycső is.
Az egyik esetben az ütőd húrozását és gripelését kell lecserélned olyanra ami UV fényben világít. A profik magukat is kifestik hogy jobban látsszanak a sötétben. A másik megoldás az hogy eleve olyan ütőket (szettet) rendelsz aminek nem csak a húrozása hanem az ütő kerete is világít UV fényben. Ezek a szettek kifejezetten hobbi és szórakoztató játékra készültek. Ezért, bár nem annyira könnyűek és húrozásuk sem olyan kemény mint a versenyzési célokra kifejlesztett ütőké,mégis ez teszi igazán alkalmassá arra, hogy lezser, könnyű ütögetős hobbi stílust, és az éjszakai játékot UV lámpánál még élvezetesebbé tegye.